Aranżacja małego mieszkania

aranżacja małego mieszkaniaWłaściwa aranżacja wnętrz jest mile widziana bez względu na posiadany metraż, jednak im mniej powierzchni mieszkaniowej, tym trudniej o dobre rozplanowanie i odpowiednią dekorację. Warto zapoznać się z kilkoma pomysłami, które nawet najmniejsze mieszkanko uczynią bardziej przestronnym i optycznie większym.

Projektowanie i aranżację wnętrza należy zacząć od zaplanowania powierzchni i wydzielenie w mieszkaniu stref które pełnić będą określone funkcje. W przypadku kawalerek dobrym sposobem na zyskanie kolejnego pomieszczenia może być odgrodzenie części powierzchni przy pomocy np. ścianek gipsowych, a w przypadku mieszkań w starym budownictwie, zyskanie dodatkowej przestrzeni można uzyskać wyburzając fragmenty ścian. Projektując wnętrze nie należy zapominać o odpowiednim oborze koloru ścian, mając na uwadze, że klasyczna biel daje uczucie większej przestronności wnętrza.

W kwestii mebli warto zastanowić się nad ich funkcjonalnością oraz, by nie zajmowały one niepotrzebnie zbyt wiele miejsca. W małych mieszkankach doskonale sprawdzą się więc rozkładane kanapy, kompaktowe sofy, czy szafy narożne pufy w miejsce krzeseł, oraz półki zamiast regału, czy wnęki dekoracyjne w ścianie. Odpowiednia dekoracja wnętrza małej kuchni również jest bardzo istotna. Warto pomyśleć o montażu szafek z przeszklonymi frontami co optycznie zwiększy metraż, a jeśli planujemy jadalnię, należy zainwestować w składany blat przykręcany do ściany. Unikać powinno się także przedmiotów stojących typu lampy i zastępować je przedmiotami, które da się zamontować na ścianie.

Odpowiednia aranżacja wnętrz nie jest łatwa i trzeba wiele pomysłowości, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię małego mieszkanka jednocześnie sprawiając, by wyglądało ono na większe i bardziej przestronne. Jeśli sami nie mamy pomysłu na własne mieszkanie, warto sięgnąć po pomoc wykwalifikowanego dekoratora wnętrz, który właściwie zaaranżuje każdy metr kwadratowy naszego małego „M”