Azotek boru – co warto przede wszystkim wiedzieć na jego temat?

odlewanie-aluminium-2Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest azotek boru. Otóż mówimy w tym momencie o nieorganicznym związku chemicznym boru i azotu – to takie krótkie podsumowanie, które nawet całkowitemu laikowi, który dawno temu opuścił mury szkoły i od tamtej pory nie zajmował się chemią, powinno coś tam mimo wszystko powiedzieć.

Trzeba przyznać, iż właściwości azotku boru są bardzo szerokie. Przede wszystkim azotek boru jest fizjologicznie bezpieczny w użyciu, cechuje się wysoką przewodnością cieplną, jest elektrycznie nieprzewodzący, nie zwilża aluminium oraz innych metali i stopów – większości, ma doskonałe właściwości smarne oraz niski współczynnik tarcia, do tego cechuje się stabilnością chemiczną oraz stabilnością w wysokich temperaturach. Jeżeli zaś mówimy o zastosowaniu azotku boru, jest on generalnie stosowany do wspomagania procesów, w których dochodzi do temperatur sięgających 2500 °C.

Jak więc widać, azotek boru nie jest ogólnie skomplikowaną kwestią, raczej nikt z nas nie powinien mieć problemu z odpowiedzią na jakże proste pytanie – czym jest azotek boru, na czym polega jego działanie. Raczej nikt z nas nie powinien mieć również wątpliwości odnośnie bardzo wielu pozytywnych właściwości takich rozwiązań. Konkretnie chodzi o to, że jeżeli zależy nam na szerokim zastosowaniu, które sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom, to naprawdę nie ma większych wątpliwości – bez dwóch zdań azotek boru spełni wszystkie nasze oczekiwania. Niech tylko firma, do której odezwiemy się w sprawie azotku boru, faktycznie sprosta naszym oczekiwaniom. Jednak to akurat bardzo skomplikowany temat, ciężko go poruszyć w tym tekście. Miejmy nadzieję, że każdy z nas mniej więcej rozumie wszystko i już nie będzie miał jakichkolwiek wątpliwości jeżeli chodzi o azotek boru. Pamiętajmy o tym, iż temat jest oczywiście bardziej rozległy, a więc to wcale nie jest tak, że już nic więcej nie powinno nas interesować. Więdzę możemy pogłębiać na stronach firm zajmujących się metalami i ich obróbką, takich jak nitrid.eu.